18 Eylül 2011 Pazar

Ahmet Erülgen

03 Ekim 1954 - 18 Eylül 2011

Canım dostum Ahmet Erülgen, reklam filmi yapımında sektörün gördüğü en yetenekli ve zevkli yapımcı-sanat yönetmenlerindendi. Eşi Zerrin Erülgen ile müthiş bir takım oluşturuyorlardı.


Birlikte yaptığımız, Umur Turagay'ın yönettiği Uno 'Eloğlu' filmi, tüm zamanların en az oynamış ama en çok hatırlanın filmlerinden.


Son zamanlarda Zerrin Erülgen ile birlikte birbirinden güzel seramik figürler tasarlayıp üretiyorlardı. Alaçatı'da hâlâ açık bir küçük sergileri var. Haluk Mesci

Ahmet Erülgen'in yaşam ve meslek öyküsü şöyle:


03.10.1954 yılında İstanbul’da doğdu.
1973’e kadar Denizli, Antalya, İzmir’de çocukluğunu ve ilk gençliğini geçirdi.
1973’de tekrar İstanbul’a dönüp İ.D.G.S.A’ye girdi. Bir yandan okurken bir yandan profesyonel fotoğraçılık ve grafikerlik yaptı.
Hep film çekmek istedi. Cüneyt Koryürek (Delta Ajans) için çalışırken Paul McMillen’la beraber ’73-’74 yıllarında ilk filimleri olan Vitra’ları siyah&beyaz televizyon için çekti.
1981 kasımın 20’sinde aşkı ve hayat arkadaşı Zerrin Deniz Erülgen ile evlendi
1983’te Telesine’ye sektörün  ilk sanat yönetmeni olarak girdi, Ocak ayının 2’sinde ilk ve tek çocuğu dünyaya geldi, Ali Erülgen.
1989’a kadar Neşet Kırcalıoğlu (Telesine) için çalıştı.
1989'da ilk uzun metrajı ‘’Dark Waters”un’ prodüktörlüğünü yaptı.
1990’da Zerrin Erülgen ile Ari Production Design şirketini kurup, yeni açılmakta olan özel TV’lere ve reklam filmlerine Dekor/Sanat Yönetmenliği çözümleri getirdi. Aynı zamanda pek çok ulusal ve uluslararası markanın stand, fuar ve toplantılarına tasarım ve uygulamalarını gerçekleştirdi.
1994 ‘de sektörün itelemesi ile Arti Film’i kurup Prodüktor olarak kendi şirketinde çalıştı. Deneyimli yönetmenler ile çalışırken genç insanlara fırsat yaratmaya gayret etti.
1998’de ailesiyle Kanada’ya göç etti. Hep yenilenen genç aklı ve yüreği ile Seneca College’dan 3D Animasyon Programını bitirdi. Okulda kalarak estetik asistanlık yaptı.
2004’te İstanbul’a dönüp Trinity Film Yapım şirketini kurdu
2006’da geçirdiği bypass ameliyatının arkasından, yeni tutkusu Pişmiştoprağı  eşiyle beraber önce yarı zamanlı daha sonra tam zamanlı olarak hayatının en tepesine koydu. Bitmeyen, artan enerjisi ve aşkıyla kısa zamanda dünya heryanından sanatçı dostları tarafından takdir edildi.
3 Kişisel sergi yaptı 2 sempozyuma katıldı
Son iki yıldır İzmir Urla’da yaşamaktaydı, evli, mutlu ve huzurluydu. Her zaman herkes tarafından sevilip sayılmıştır. Karısı ile beraber, LuckyBoy, Prenses Tayyare, Minnosh ve Tarchın ile doyumluluğu yüksek bir hayat geçirmiştir. Sevenleri tarafından her zaman özlenecek.

1 Comments:

Blogger Ahmet Güntan said...

ondan daha güzel gülen biri de yoktu.

28.09.2011 00:02  

Yorum Gönder

<< Home