6 Mayıs 2019 Pazartesi

Celil Oker

Birlikte çalıştığımız, ders verdiğimiz dostum Celil Oker'in haberi tokat gibi indi suratıma. Yazıyı, yazma işini çok iyi çözmüş bir ustaydı. Çok üzüldüm. Haluk Mesci


Gazete DuvaR Haber Merkezi şöyle yazmış:

Oker, ortaokulu Talas Amerikan Ortaokulu’nda tamamladı. Ardından Tarsus Amerikan Koleji’ni bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne devam eden Oker 1979 senesindeki mezuniyetinin ardından çevirmenlik, gazetecilik ve ansiklopedi yazarlığı yaptı. Bu işlerin ardından 1983’te reklam yazarlığına başladı. Markom ve Merkez Ajans isimli şirketlerde çalıştı.

1998 yılında Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 


1999 yılının Nisan ayında ilk romanı “Çıplak Ceset” yayımlandı. Aynı senenin ekim ayında ise “Kramponlu Ceset” çıktı. Oğlak Yayınları tarafından basılan bu eseri ile Kaktüs Kahvesi Polisiye Roman Birinciliği’ni kazandı. Her iki romanın kahramanı olan eski pilot, yeni dedektif Remzi Ünal’ın maceralarını anlattığı beş roman daha yazdı.


Oker’in son Remzi Ünal macerası 2010 yılında Turkuvaz Kitap tarafından basılan “Yenik ve Yalnız”dı. Oker ayrıca, 2004 yılında Murathan Mungan, Pınar Kür, Faruk Ulay ve Elif Şafak ile birlikte “Beşpeşe” isimli bir roman yazdı.
[Kitapları için pek çok 'link' var, biri şu: http://www.altinkitaplar.com.tr/etiket/celil-oker/]

0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home