24 Şubat 2013 Pazar

Salih Ecer (1954-23 Şubat 2013)


Evinde rahatsızlandıktan sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren reklamcı ve şair Hüseyin Salih Ecer'in Bebek Camisi'nde öğle vakti yapılan cenaze törenine, ailesi ve yakınlarının yanı sıra çok sayıda arkadaşı katıldı. Ersin Salman, Işıl Kasapoğlu, Ilgın Su, Mustafa Atalay, gazeteci Hasan Cemal ve Galatasaray Kulübü ikinci başkanı Ali Dürüst de törene katılanlar arasındaydı.

Salih Ecer, vasiyeti üzerine; Kilyos Demirciköy Mezarlığı'nda, 2004 yılında yaşamını yitiren Galatasaray Lisesinden arkadaşı yazar, sanatçı ve reklamcı Mehmet Günsür'ün mezarının hemen yanında toprağa verildi.

1954'te Ankara'da doğan Salih Ecer, 2001'de Fransa'da, "yaşayan dünyanın en iyi sekiz şairi" arasında seçilmiş ve Paris George Pompidou Kültür Merkezi'nde Fransızcaya çevrilen şiirleri okunmuştu.

Salih Ecer'in yayınlanmış kitapları şunlar: İhtimalen (1993), Seferi (1998), La Derniere Langue des Sumeriens etait le Serpent (Sümerlerin Sonuncu Dili Yılancaydı) (2001), Neremdesin Beni Üzenler (2001) ve Beni Yutkunmaya Sevk Eden Bir Erkeklik Hali Sezdim (2003)

ERSİN SALMAN YAZDI: SALİH VE MEHMET VE KARANFİLLER

Bebek'te hemen herkes vardı. Şairi şuarası, reklamcısı gazetecisi, Türkiyelisi Avrupalısı, TİP'lisi tipsizi, hemen herkes vardı... Sevenleri sevgilileri dostları yoldaşları...

Güzelim kızı da oradaydı: MAYA. Doğduğunda görmek için taa Paris'e gitmiştim, bir daha da görememiştim. Koskocaman olmuş. Annesi Ayperi, kızına dedi ki: Bak senin adını bu Abi koymuştu, bu, Ersin Abi...

Evet, öyle olmuştu, dedesi Güneş'i (Karabuda) "Maya" adına razı etmek için de az dil dökmemiştik üstelik.

Canım Mustafa Atalay "TİP'Lİ ARKADAŞLARI" yazan bir çelenk yaptırmayı ihmal etmemiş, herkes çok duygulandı.

Sonra oradan taa Kilyos taraflarına, Demirciköy'e gittik. Öyle istemiş Salih. Mehmet Günsür'ün hemen yanına bir yatak sermişler, oraya yattı.

Artık geceleri rakı mı içerler, şarap mı, bilemem. Keşke bir öte yer mümkün olsaydı da, iki kadeh atabilselerdi, ne hoş olurdu! Arada biz de giderdik.

Bir çiçekçiden kırmızı karanfiller aldık, pay ettik ikisine. Hoca sağolsun, duayı kısa kesti, yorganı da çabucak örttüler.

Onları oracıkta bıraktık, hayata devam ettik. Işıl Kasapoğlu bile matarasından arada bir viski çeke çeke uçağa doğru yola çıktı, İzmir yönüne.

Ha bu arada, epeydir görmüyordum, Ilgın saçlarını uzatmış, daha da yakışıklı, daha da hoş olmuş.

Uğraş Salman'ın çektiği resimleri, bir de şiir yolluyorum. Resimde görülüyor, yahu ben de epey yaşlandım sayılır.

Sizlere sevgiyle, Salih'le Mehmet'e özlemle...

KARANFİLLER KARDEŞ PAYI

On kırmızı karanfil aldım
Esmeralda’dan
üçü Mehmet’e
yedisi Salih’e

O taze ölü

24 Şubat 2013
Pazar Demirciköy
Ersin Salman

(www.turnusol.biz'den alınmıştır.)

0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home